Categories
Search

Autoklawy kosmetyczne i medyczne

Autoklaw to urządzenie do sterylizacji mające postać hermetycznie zamkniętego, ogrzewanego zbiornika, w którym zachodzą procesy  fizyczne. W jego wnętrzu są utrzymywane określone warunki ciśnienia i temperatury, które wraz z parą wodną umożliwiają skuteczne zniszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów. Stosowanie autoklawu parowo-ciśnieniowego jest najskuteczniejszą i najbardziej znaną metodą wyjaławiania sprzętu. Do niedawna autoklawy charakteryzowały się bardzo wysokimi cenami. Teraz są jednak bardziej dostępne dla każdego i coraz mniej zakładów kosmetycznych przekazuje narzędzia do sterylizacji firmie zewnętrznej, co pochłania wiele czasu i pieniędzy. Autoklaw w gabinecie kosmetycznym służy do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku. Mogą być to pęsety, pilniki, nożyczki, cążki, kopytka, frezy i inne przyrządy używane do zabiegów, na przykład do manicure i pedicure. Autoklaw kosmetyczny to najczęściej autoklaw klasy S do sterylizacji narzędzi nieopakowanych, przedmiotów porowatych, wgłębionych, jak i litych lub bardziej uniwersalny autoklaw – klasy B. Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj autoklawu dostępny na rynku, w którym mogą być sterylizowane narzędzia każdego typu, opakowane i nieopakowane, a nawet te o najbardziej skomplikowanej budowie. Należy pamiętać, że nigdy nie wiadomo, kto przed nami korzystał z usług kosmetyczki. Nawet przy prostych zabiegach (np. regulacja brwi, manicure, pedicure lub przy zabiegach podologicznych) może dojść do przerwania ciągłości tkanek. Taka sytuacja niesie ze sobą niebezpieczeństwo zakażenia groźnymi dla zdrowia i życia drobnoustrojami, takimi jak wirus HIV, bakteriami, ale również żółtaczką, grzybicą lub wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Dlatego właśnie tak ważna i niezbędna w dzisiejszych czasach w salonie kosmetycznym jest sterylizacja.

Dezynfekcja czy sterylizacja?

Dezynfekcja i sterylizacja to dwie różne metody dekontaminacji, czyli procesu, który prowadzi do usunięcia lub zniszczenia drobnoustrojów. Według definicji dezynfekcja to proces, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia form wegetatywnych drobnoustrojów. Można ją przeprowadzić za pomocą metod termicznych, chemicznych lub termiczno-chemicznych. W salonach kosmetycznych wyróżnia się również dezynfekcję powierzchniową, czyli oczyszczanie takich powierzchni jak fotele i meble oraz dezynfekcję dłoni personelu przy pomocy mydła dezynfekującego lub innych środków dezynfekcyjnych. Warto dezynfekować również dłonie klientów szybkoschnącym płynem antyseptycznym w sprayu. Kolejnym rodzajem dezynfekcji jest dezynfekcja metodą kąpieli, która polega na zanurzeniu przedmiotów w specjalnym pojemniku z płynem do dezynfekcji. Sterylizacja to proces prowadzący do zniszczenia wszystkich form drobnoustrojów. Może być przeprowadzona na wiele sposobów: z użyciem pary wodnej, pary wodnej w nadciśnieniu, suchym gorącym powietrzem lub za pomocą promieniowania oraz takich substancji jak tlenek etylenu formaldehyd lub z wykorzystaniem plazmy. Jedynie autoklaw jest urządzeniem dającym pewność, że proces sterylizacji został przeprowadzony prawidłowo. Główny Inspektorat Sanitarny jasno określa sposób, w jaki narzędzia powinny być sterylizowane. Przed sterylizacją narzędzie musi być odpowiednio przygotowane, tj. poddane dezynfekcji wstępnej, umyte pod bieżącą wodą o jakości wody pitnej,  osuszone, a następnie  zapakowane w specjalne opakowanie, przeznaczone do sterylizacji w autoklawie. Prawidłowa sterylizacja nie powinna zmieniać właściwości lub uszkadzać urządzenia. 

Rodzaje sterylizatorów kosmetycznych

Autoklaw

Jednym z najbardziej popularnych urządzeń przeznaczonych do sterylizacji kosmetycznej jest autoklaw. Skutecznie niszczy on wszelkie mikroorganizmy, wirusy, grzyby itp. szkodniki dla ludzkiego zdrowia. Ten sterylizator do narzędzi kosmetycznych używa się m.in. w gabinetach medycyny estetycznej, studiach tatuażu, gabinetach kosmetycznych i stomatologicznych. W porównaniu do poprzednich wersji, obecnie nie są one już tak bardzo duże, a także są bardzo łatwe w obsłudze. Autoklaw to niezbędne urządzenie do narzędzi, które podczas wykonywania danej pracy mają kontakt z ludzką skórą.

Autoklaw kształtem przypomina zamknięty oraz ogrzewany zbiornik, który służy do przeprowadzania wskazanych procesów fizycznych. W jego wnętrzu utrzymuje się wysoka temperatura i ciśnienie wpływające na większą skuteczność sterylizacji. Wytwarzająca się para prowadzi do uwolnienie z wewnątrz energii uszkadzająca występujące drobnoustroje. Para wodna zabija mikroorganizmy takie jak wirusy i bakterie. Używanie autoklawu parowo – ciśnieniowego to jeden z najbardziej zalecanych oraz skutecznych sposobów na dokonanie sterylizacji.

Sterylizator kulkowy

Sterylizator kulkowy jest jednym z najdłużej wykorzystywanych tego typu urządzeń. Narzędzia wkłada się do kulek kwarcowych po rozgrzaniu ich do wysokiej temperatury. Są one stworzone z myślą o szybszej oraz częstszej sterylizacji w różnych kosmetycznych gabinetach. W tym urządzeniu najistotniejszą rolę odgrywają szklane kulki. Podczas pracy w wolnym tempie oddają one ciepło do otoczenia, a tym samym wspomagają utrzymanie odpowiedniej temperatury dla wykonywanego procesu sterylizacji.

Sterylizator UV

Sterylizacja UV polega na naświetleniu danego materiału ultrafioletowym promieniowaniem. Zmienia ono strukturę nukleinowych kwasów przez co w najsilniejszy sposób działa na wegetatywne formy drobnoustrojów. Najczęściej używa się fal, których długość wynosi 210-328 nm. Ultrafioletowe promieniowanie nie przeniknie w głąb ciał stałych czy też płynów. Natomiast jest ono absorbowane poprzez sztuczne tworzywa oraz szkło. W związku z tym, zwykle wyjaławia się na powietrze bądź powierzchnię sterylizowanych przedmiotów. To bardzo pomocnicza metoda.

Kontrola sterylizacji

 

Końcowym ważnym etapem przeprowadzonej sterylizacji jest wykonanie kontroli. Wykonuje się ja poprzez zastosowanie testowych pasków. Każdy z nich sterylizuje się wraz z narzędziami. Działanie wykonuje się przynajmniej jeden raz na okres trzech miesięcy. Otrzymane wyniki trzeba dostarczyć maksymalnie do 24 godzin do laboratorium. Każdy sterylizator musi mieć możliwość regulacji swoich parametrów sterylizacji, którymi są czas sterylizacji, ciśnienie oraz temperatura.