Masaż twarzy wykonywany regularnie może odmłodzić skórę o kilka lat w 2-3 miesiące. Doskonale wiedzą o tym Azjatki, które masaż twarzy rollerem z jadeitu traktują jak codzienny rytuał. Stosują też rozmaite techniki masażu dłońmi, które polegają na uciskaniu czy szczypaniu określonych partii twarzy. Zobacz, jak wykonać go w domu.

Masaż twarzy może pomóc ci odsunąć w czasie zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, a nawet sprawić, że nie będziesz musiała się im poddawać. To tani i prosty sposób na wygładzenie istniejących zmarszczek (w tym bardzo kłopotliwych „kurzych łapek” czy bruzd wargowo-nosowych), ujędrnienie skóry i przywrócenie owalu twarzy. Wykonuj go systematycznie, a już po pierwszych dwóch tygodniach zobaczysz różnicę w kondycji swojej cery.

Jak często robić masaż twarzy?

Najlepsze efekty odmładzające uzyskasz masując twarz dłońmi. Ruchy rąk skuteczniej pobudzają krążenie krwi oraz limfy, dzięki czemu skóra staje się lepiej dotleniona, odżywiona i szybciej pozbywa się toksyn. Masaż twarzy dłońmi powinien trwać ok. 5-10 minut i wystarczy, że będziesz go powtarzać 3-4 razy w tygodniu, np. wieczorem przed zaśnięciem.


Masaż wałkiem jadeitowym możesz robić nawet codziennie. Roller warto wcześniej włożyć do lodówki – chłód kamienia pomoże zredukować obrzęki i cienie pod oczami. Kilka ruchów od dołu do góry wystarczy, by poprawić krążenie i usprawnić wnikanie składników odżywczych z serum oraz kremów. Jak zrobić masaż twarzy rollerem jadeitowym przeczytasz tutaj >>>

Coraz popularniejsze są też wałeczki wykonane z innych kamieni, np. różowego kwarcu, kryształu górskiego lub ametystu. Mają podobne właściwości jak jadeit, a przy tym pięknie wyglądają na półce w łazience.

Do odmładzającego masażu twarzy możesz użyć też kamiennej płytki gua sha. To wywodzący się z chin gadżet, któremu Azjatki od wieków zawdzięczają jędrną, gładką cerę. Najczęściej wykonany jest z jadeitu lub różowego kwarcu i ma formę obłego półksiężyca. Według starożytnych technik, masaż gua sha należy wykonywać wzdłuż tzw. meridian, czyli kanałów energetycznych na twarzy. W ten sposób stymuluje się życiodajną energię Qi, która dba o równowagę ciała i umysłu. Pośrednio, taki zabieg pozwala też na pozbycie się zalegającej limfy na twarzy, co powoduje jej optyczne wyszczuplenie oraz przywraca jędrny owal. 

Odmładzający masaż twarzy dłońmi – instrukcja krok po kroku

Ten masaż anti-aging pokazała na swoim kanale Youtube Lisa Eldridge. To ulubiona makijażystka Keiry Knightley, Evy Green i Alexy Chung. Najlepiej zna zakulisowe sztuczki, które stosują gwiazdy, by wyglądać młodziej. Tym razem Lisa pokazała swój rytuał masowania twarzy, który pomaga jej zachować gładkość i jędrność skóry. Instrukcję krok po kroku, jak wykonać masaż Lisy, znajdziesz pod filmem.

Krok 1.

Zaaplikuj olejek na twarz. Dzięki temu uzyskasz na skórze lepszy „poślizg”, a dodatkowo dostarczysz jej składników odżywczych i witamin. Najlepiej zadziała naturalny, nierafinowany olejek arganowy znany ze swoich właściwości anti-aging. Jeśli masz skórę tłustą i skłonną do niedoskonałości, wybierz olejek jojoba, który nie powoduje zaskórników i normalizuje wydzielanie sebum. Możesz zastosować też gotowe serum wzbogacone o składniki o działaniu przeciwzmarszczkowym i ujędrniającym.

Krok 2.

Zacznij od masażu policzków złączonymi palcami, ruchami dół-góra - od żuchwy w kierunku skroni. Lekko przyciskaj dłonie do skóry, aby pobudzić krążenie.

Krok 3.

Palcem środkowym i serdecznym masuj okrężnie okolice oczu, zataczając kręgi od środka czoła w kierunku skroni i z powrotem w kierunku nosa.

Krok 4.

Wymasuj czoło przesuwając po nim energicznie czubkami palców. Kieruj się od środka ku bokom czoła. Poświęć minutę na masaż punktu między brwiami, gdzie często robi się poprzeczna bruzda.

Krok 5.

Opuszkami palców, lekko dociskając je do skóry, wymasuj linię żuchwy. Następnie zegnij palce wskazujące i ich środkową częścią pociągłymi ruchami masuj okolice żuchwy od brody do skroni.

Krok 6.

Żeby wygładzić bruzdy wargowo-nosowe, palcem środkowym i serdecznym zataczaj kręgi wokół ust. Następnie jednym palcem masuj punkty przy kącikach ust starając się je „podnieść”.

Krok 7.

Podążając za kierunkiem przepływu limfy, wykonaj delikatny masaż palcami od środka czoła ku skroniom, od nosa w kierunku uszu i od żuchwy ku dołowi szyi.

Krok 8.

Na koniec wykonaj uciskający masaż punktów na twarzy, w których często zbiera się napięcie: czoło, miejsce między brwiami, łuki brwiowe, szczyty kości policzkowych, kąciki oczu, okolice nosa, policzki, broda. Lisa radzi, aby punkty wymagające ucisku znajdować instynktownie, kierując się potrzebą ich rozluźnienia. Każde miejsce uciskaj przez ok. 5 sekund.

Po wykonanym masażu umyj twarz łagodnym żelem lub pianką, aby pozbyć się tłustej warstwy kosmetyku (jeśli masz cerę suchą, dojrzałą lub normalną możesz zostawić olejek do wchłonięcia).

Jakie efekty daje masaż twarzy?

Powtarzany systematycznie masaż twarzy polepsza cyrkulację krwi, dzięki czemu komórki skóry są lepiej zaopatrywane w substancje odżywcze. W ten sposób wolniej się starzeją, a cera zachowuje jędrność i elastyczność na dłużej. Prawidłowo przeprowadzany masaż ma też działanie liftingujące - jest w stanie przywrócić skórze sprężystość i przywrócić jej młodzieńczy owal. To także skuteczny sposób na redukcję utrwalonych zmarszczek mimicznych, np. linii na czole czy kurzych łapek. Kluczem do osiągnięcia optymalnych rezultatów jest powtarzanie masażu co 2-3 dni.